Informator Wrocław

Współpraca transgraniczna Polska Czechy

Współpraca transgraniczna Polska Czechy

Współpraca transgraniczna Polska Czechy
29 sierpnia
13:02 2014

Współpraca Transgraniczna Polska – Czechy rozpoczęła się oficjalnie w roku 2007 i trwa do dziś. Oba kraje umocnić chciały wspólny rynek, bezpieczeństwo granicy. Ważną sprawą okazała się ochrona środowiska i promocja turystyki kraju sąsiada.

Współpraca transgraniczna Polska-Czechy

W ramach kooperacji międzynarodowej między Polską a Czechami ustalono walutę rozliczenie euro, zaś wnioski zgłaszające realizację projektu w ramach programu wypełniane powinno być w dwóch językach: polskim i czeskim. Środki, jakimi oba kraje dysponują obecnie wynoszą ponad 216 milionów euro. Program współpracy pomiędzy Czechami a Polską według komisji Unii Europejskiej został oceniony jako jeden z najlepszych w całej Europie! Oznaczało to, że kraje zdecydowały wejść w drugi etap kooperacji Polska – Czechy, pomimo że program oficjalnie zakończyć się miał w 2013 roku. Obecnie wspólne działania są zaplanowane aż do roku 2020.

Przykładowymi projektami realizowanymi w ramach Współpracy Transgranicznej Polska – Czechy są takie przedsięwzięcia jak stworzenie polsko – czeskiej ścieżki edukacyjnej, ochrona i promocja twórczości ludowej pogranicza polsko-czeskiego czy wspólne badania nad probiotykami. Współpraca międzynarodowa pomiędzy Polską a Czechami wywarła ogromne skutki społeczne. Mieszkańcy pogranicza, patrząc na rys historyczny obu krajów, są Ślązakami. Dzięki intensywnej wymianie kulturalnej, odnowiono poczucie bycia mieszkańcami Śląska. Akcja prowadzona w ramach Współpracy Transgranicznej Polska – Czechy pt. Hana na Śląsku, Śląsk na Hanie pokazał mieszkańcom zarówno Czech, jak i Polski, że nie ma znaczenia w jakim kraju żyjemy. Znaczenie ma, jakie mamy tradycje, jakie obyczaje i jak traktujemy drugiego człowieka. Okazuje się, ze mieszkaniec polskiego Śląska doskonale dogaduje się z mieszkańcem czeskiej Hany.

Related Articles