Informator Wrocław

Rowerem po mieście w Europie

Rowerem po mieście w Europie

Rowerem po mieście w Europie
02 września
13:22 2014

Coraz więcej mieszkańców miast Europejskich wybiera rower jako sposób transportu. Przemieszczanie się rowerem po mieście pomaga nie tylko ominąć korki, jakie tworzą się podczas szczytów komunikacyjnych, ale także przyczynia się do utrzymania idealnej sylwetki i dobrej kondycji, a co z tym idzie – polepsza stan naszego zdrowia.

Rowerem po mieście to jest jazda!

Największym w Europie promotorem poruszania się rowerem po mieście jest Amsterdam. Jednak w jego ślad poszły już Berlin i Paryż, może ze względu na bliskość tych stolic i podobny stosunek do ekologii jej mieszkańców. Z tego co daje się zauważyć w ostatnich latach następuje też duży wzrost ilości rowerów we Wrocławiu, który w niczym nie ustępuje innym europejskim miastom.

Dzięki rowerowi w szybki sposób dotrzemy w każdy zakamarek naszego miasta, bez oglądania się na rozkład autobusów komunikacji miejskiej. Wiele eksperymentów wskazało nawet, że najszybszym sposobem poruszania się po mieście jest używanie roweru właśnie! Po czym możemy jeździć rowerze po mieście? Główną drogą przeznaczenia dla rowerów jest ścieżka rowerowa. Prawo do poruszania się po niej mają tylko pojazdy kołowe. Jeśli nie mamy do dyspozycji ścieżki rowerowej, powinniśmy jechać rowerem po mieście drogą. Jeśli prędkość ograniczona jest do 50 km/h, powinniśmy używać jezdni, jeśli jednak jest ona większa, możemy poruszać się po chodniku, który ma więcej niż dwa metry szerokości. Poruszanie się rowerem po mieście zobowiązuje nas do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Powinniśmy zaopatrzyć się w dzwonek, który ostrzega osoby, które wchodzą nam pod koła roweru, że stanowią niebezpieczeństwo. Zasady dobrego wychowania mówią, że po ostrzegawczym dzwonku, który oznacza prośbę o zejście z drogi powinniśmy podziękować magicznym słowem „dziękuję”. Wyruszając na wyprawę rowerem po mieście, zabierzmy ze sobą łańcuch zabezpieczający nasz rower, abyśmy mogli bezpiecznie zostawić nasz rower i załatwić swoje sprawy. Miejski rower powinien zaopatrzony być w chip, który ułatwi odnalezienie roweru w przypadku, gdyby został on skradziony. Pomimo, że często miasto nie jest przygotowane na poruszanie się po nim rowerem, warto porzucić samochód czy autobus na rzecz roweru, dobrego samopoczucia i ekologicznego stylu życia.

Related Articles