Informator Wrocław

Kraków: wycieczka Drogą Królewską i na Wawel

Kraków: wycieczka Drogą Królewską i na Wawel

Kraków: wycieczka Drogą Królewską i na Wawel
17 stycznia
09:22 2017

Każdy, kto nie zna Krakowa powinien w pierwszej kolejności odbyć wycieczkę „Drogą Królewską”, by później móc pewniej zwiedzać miasto bardziej szczegółowo. Kiedy, jako przewodnik, oprowadzam turystów tą trasą pozwalam im poznać historię Krakowa, tę oczywistą i tę ukrytą w budynkach i dawnym życiu jego mieszkańców.

Zwiedzanie Krakowa rozpoczyna się do dawnego miasta Kleparz, które fundował król Kazimierz Wielki, jako jedno z przedmieść dawnej stolicy. Na obecnym placu Matejki zwiedzimy Kolegiatę św. Floriana, gdzie posługiwał Karol Wojtyła, ale poznamy też historię pomnika Grunwaldzkiego i życie Jana Matejki, nieodłącznie związanego z tym miejscem, nie tylko poprzez patronat nad placem, ale również nad krakowską ASP.

Autor artykułu : krakow.przewodnik.com.pl

W dalszej kolejności uczestnicy wycieczki poznają dzieje murów miejskich i obronności Krakowa, by ulicą Floriańską dotrzeć do Rynku Głównego. Na największym zachowanym rynku Europy zwiedzimy gmach Sukiennic oraz Kościół Mariacki, z monumentalnym ołtarzem Wita Stwosza. Kiedy oprowadzam po krakowskim rynku zawsze przedstawiam turystom życie zwyczajnych krakowian, bo historia to nie tylko daty i wielkie postaci, ale też Ci, o których na co dzień nie uczymy się w szkole.

Wycieczka zmierzając w kierunku zamku królewskiego, może nieco zboczyć z głównego traktu, by przewodnik mógł oprowadzić po takich zabytkach jak Collegium Maius i pokazać miejsca niezwykłe, jak „okno papieskie”.

Celem tej wycieczki w mieście Kraków jest wzgórze Wawelskie, z królewską katedrą koronacyjną i zamkiem. To tu znajdowało się centrum polityczne dawnej Polski, tu znajdowała się siedziba władcy, a katedra była kościołem państwowym bowiem tu monarcha był koronowany, a po śmierci znalazł miejsce wiecznego spoczynku.

Obowiązkiem każdego turysty zmierzającego do Krakowa jest zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Można zwiedzić wszystkie wystawy stałe, jakie funkcjonują cały rok, oraz czasowe. Przewodnik oprowadzi po reprezentacyjnych komnatach królewskich, apartamentach prywatnych, czy pokaże wystawę „Wawel Zaginiony”. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością czasu to obowiązkowo należy zwiedzić arkadowy dziedziniec zamkowy.

Sam gmach powstawał przez 44 lata. Jego budowę rozpoczęto w 1504 roku, a w pełni oddano użytku w 1548. Ta niewielka przestrzeń dziedzińca kryje w sobie mnóstwo historii, była świadkiem ważnych wydarzeń, skandali i miłości. Każdy przewodnik snując swoją opowieść skierowaną do uczestników wycieczki mówi o innych rzeczach, bowiem dzieje zamku są tak bogate, że musielibyśmy na samym dziedzińcu spędzić kilka godzin.

Dziś zwiedzając zamek, nie zdajemy sobie sprawy jak był on bogaty w czasach swojej świetności. Kolumny arkad były bordowe, na dachu stały pozłacane szyszki, złocone były też rynny i rzygacza, oraz rozety wypełniające kasetony w stropie. Nad wszystkim czuwali cesarze i cesarzowe Starożytnego Rzymu i Bizancjum. Niestety wiele wojen i czas zaborów spowodowały utratę tych bogactw, jednak Wawel to nadal najpiękniejsza rezydencja zamkowa w Polsce.

Related Articles